Büyük teknoloji şirketlerini hedef almışlardı: ABD harekete geçti

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri büyük teknoloji şirketlerini hedef alan antitröst tasarıları üzerine çalışıyor. Tasarıların birkaç gün içinde Kongre'ye gönderilmesi ihtimal dahilinde.

ABD Temsilciler Meclisi üyeleri dördü büyük teknoloji şirketlerini kontrol altına almayı amaçlayan beş antitröst kanun tasarısı üzerine çalışıyorlar. Tasarıların birkaç gün içinde Kongre'ye gönderilmesi ihtimal dahilinde.

Reuters'ın haberine göre, konuya ilişkin üç kaynak, tasarı taslaklarının Kongre'ye gönderilmeden önce değişebileceğini ifade ederken, iki kaynak tasarıların bu hafta sunulabileceği ancak ertelenme ihtimalinin olduğu bilgisini verdiler.

Kanun tasarılarının gerekçe metinlerine göre beş tasarıdan ikisi Amazon.com gibi e-ticaret platformlarının işletmeler için ürünlerini satabileceği bir sistem yaratıp daha sonra bu ürünlere karşı rekabet etmesi gibi sorunları çözmeyi amaçlıyor.

Bu iki tasarıdan biri bu tür platformların kendi ürünlerine avantaj sağlamasını yasak hale getirecek ve bu yasak ihlal edildiği takdirde bu platformlar bundan etkilenen işletmelerin ABD'deki gelirinin %30'unu ceza olarak ödemek zorunda kalabilecekler.

İkinci tasarıya göre ise bu platformlar, sahibi oldukları işletmeler dolayısıyla platformdaki diğer ürünlere karşı avantajlı konuma geçiyorsa bu işletmeleri satmak zorunda kalacaklar.

Diğer tasarılar platform işletmecilerinin rekabeti azaltacak birleşmelerde bulunmasını engelleyici ve kullanıcılarının verilerini istedikleri gibi başka bir yere taşımalarına imkan veren düzenlemeleri içeriyor.

Diğer Haberler