Çavuşoğlu: Blöf yapmıyoruz, ABD'yi de uyardık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, son zamanlarda terör saldırılarının arttığına dikkati çekerek, "Türkiye olarak elimiz kolumuz bağlı kalamaz. Ne zaman bize saldıracaklar diye bekleyemeyiz, gereğini yapmamız lazım" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail ve Filistin ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayıp gündemi değerlendirdi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik başvurusunu değerlendiren Çavuşoğlu, "Bir an önce üye olmak istiyorlarsa beklentilerimizi karşılamalılar, bunları madde madde kendilerine sunduk" dedi.

DOĞU AKDENİZ MESAJI

Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz'de hakça paylaşımdan yana olduklarını ifade ederek, "Kimse bizi dışlamasın. Bizim de kimsenin hakkında gözümüz yok dedik. Teknik kısmı bakanlar görüşür" ifadelerini kullandı.

Akdeniz gazının Avrupa'ya taşınması konusuna da değinen Çavuşoğlu, "Bunun tek ekonomik güzergahının Türkiye olduğunu söyledik" dedi.

İSRAİL'LE BÜYÜKELÇİ ATANMASI MEVZUSU

İsrail ile karşılıklı büyükelçi atanıp atanmayacağı ile ilgili de değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in Türkiye'ye geleceğini ve bu konunun o zaman görüşüleceğini söyledi.

15 yıl sonra bir ilk: Türkiye ve İsrail'den açıklama

"BLÖF YAPMIYORUZ"

Yunanistan'ın adaları silahlandırmasına da tepki gösteren Çavuşoğlu, "Yunanistan'ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Barış Anlaşması çerçevesinde şartlı olarak kendisine verilen adaların statüsünü bozması uluslararası hukuka aykırı. Blöf yapmıyoruz, Atina uymazsa işi ileri noktaya götüreceğiz. ABD'nin denge politikasında sapma görüyoruz, uyarıyı da yaptık" dedi.

Erdoğan: Miçotakis artık benim için bitti

Miçotakis'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine yanıt

OLASI SURİYE OPERASYONU

Terörle mücadele konusuna da değinen Çavuşoğlu, "Teröristler saldıracak diye bekleyemeyiz, gereğini yapmalıyız" diye konuştu.

ABD'nin mutabakata uymadığını söyleyen Çavuşoğlu, "30 kilometreyi terörden temizleme sözünü tutmadın, o zaman temizle" şeklinde konuştu.

Erdoğan'dan yeni harekat sinyali

Erdoğan'ın operasyon sinyali ABD'yi endişelendirdi

KAYNAK: TRT HABER

Diğer Haberler