SUNGUR Portatif Hava Savunma Füzesi (MANPADS)

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gereksinimlerine binaen Roketsan yönünden yerli ve milli imkanlarla tasarlanan SUNGUR, Türkiye’nin ilk Portatif Hava Savunma Füzesidir. T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) yönünden başlatılan Portatif Hava Savunma Sistemi (PorSav) Projesi kapsamında tasarlanan SUNGUR; “Man-Portable Air-Defense Systems (MANPADS)”, “İnsan Tarafından Taşınabilen Hava Savunma Sistemi”, “Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi” ya da detaylı platformlara basitçe birleşik edilebildiği amacıyla “Portatif Hava Savunma Füzesi” olarak isimlendirilebilmektedir. Ancak, askeri terminolojide daha çok MANPADS isimlendirmesi kullanılmaktadır.

SUNGUR MANPAD Sistemi’ne ait ilk atış videosu, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR yönünden 1 Temmuz 2020 tarihinde paylaşılmıştır. BMC Savunma üretimi VURAN Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (TTZA) üstünde konuşlandırılan SUNGUR Füzesi ve Füze Fırlatma Sistemi ile oluşturulan atış esnasında, belirli bir yüksekliğe sahip sabit bir amaç başarı ile vurulmuştur. İlerleyen dönemlerde, TEK-ER yönünden icra edilen atış testlerine ait görüntülerin de paylaşılması beklenmektedir.

Roketsan yönünden HİSAR ve Stinger projelerinden elde edilen tecrübelerle tasarlanan SUNGUR, dinamik atış yeteneği, gece-gündüz amaç tespit, teşhis, tanımlama, takip ve 360 derece atış kabiliyetine sahiptir. Görüntüleyici Kızılötesi (IIR) Arayıcı Başlık kullandığı ön görü edilen SUNGUR, üstün özellikleri bundan dolayı dördüncü kuşak MANPADS olarak nitelendirilmektedir.

SUNGUR Füzesi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterinde de çok sayıda tespit edilen ABD üretimi FIM-92 Stinger MANPADS’lerin konumunu alacaktır. FIM-92 Stinger MANPADS’lere göre daha üstün teknolojik özelliklere sahip SUNGUR, kaideye monteli sistemler ve taarruz helikopterleri yönünden aktif olarak kullanılacaktır. Hem de SUNGUR yardımıyla Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığı sonlandırılacak ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bu yöndeki gereksinimi milli imkanlarla karşılanacaktır. Azami 4+ km irtifa ve 8 km menzil değerlerine kadar hava araçlarına etkili olacak olan SUNGUR, Katmanlı Hava Savunma Ağı’nın ikinci evresinde vardır yani, “Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (AİHSFS)’dir.

Diğer Haberler