TOGG ilk kez uluslararası sahnede yer aldı!

Amerika’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES), TOGG otomobili ilk defa global sahnede yer aldı.Togg Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, lansmanda aracı tanıttı. Yüzlerce kişi TOGG’un lansmanını meraklı gözlerle takip etti. İşte TOGG’u daha yakından tanıyabileceğiniz harika fonksiyonları ve resimleri… Türkiye’nin otomobili TOGG, tasarımı ve teknik fonksiyonları ile dikkat çekiyor. TOGG’un teknik fonksiyonları şu biçimde: Elektrikli olarak tasarlanan araç, gücünü lityum iyon pillerden alıyor. Aracın 30 dakikadan az sürede %80 şarj edilebilme özelliğini taşıyor olması bekleniyor.

Arkadan itişli modellerde 200 beygir gücü, dört teker çekişli modellerde 400 beygir gücü özelliğini taşıyor. İnternet bağlantısı ile 4G ve 5G teknolojisinden yararlanılarak aracın kendi güncellemesini yapması ve arıza durumunda uzaktan müdahale edilebilmesi gibi özelliklerinde olması bekleniyor. 300+ km ve 500+ km menzil fonksiyonlarıne sahip iki ayrı seçenek ile uzun yolculuklar planlayabilecek. Elektrikli platform sayesinde daha düşük maliyet, daha sessiz çalışma ve daha keyifli bir sürüş sağlayacak. 8 saniyede 0-100 kilometre/saat hız kazanabilme özelliğiyle etkin performans göstermesi bekleniyor. Bütün bu fonksiyonlarınin yanında en önemli ve dikkate değer bir başka özellik, TOGG elektrikli otonun çevre duyarlılığı olan yapısıdır.

Sıfır zararlı gaz salınımı ile sessiz çalışma özelliği bir araya gelerek doğanın dengesini korurken, gürültü kirliliğini önlemeye yardım ediyor. TOGG oldukça akıllı teknolojilerle donatılan bir otomobil. İnternete bağlanmak için değişik bir cihaza ihtiyaç duymayan araç tüm şehir alt yapısı, elektrik şebekeleri, cihazlar ve evler ile bağlantılı ve iletişim halinde olacak. 2022 yılı bitmeden üretim tesisinin hazır olacağı yeniden doğrulanan Togg’un, 2023 senesinin ilk çeyreğinde seri üretime geçeceği açıklandı. Ayrıca prototip üstündeki çalışmaların devam ettiğinin bilgisi de paylaşıldı.

Togg’un Sedan varyantının 2030 senesine kadar 1 000 000 adet üretilmesinin planlandığı açıklandı. Bataryanın üretimi için yabancı üretici Farasis ile ortak kurulmuş olduğu da paylaşıldı. 100 kilometre/s hıza 4.8 saniyede çıkabildiği ve 400 hp’a kadar beygir üretildiği bilgisi verildi. Aracın üretiminde 350 civarı parçanın kullanıldığı, 40’tan fazla inovatif fikrin hayata geçirildiği ve projede 2000’den fazla kişinin emeğinin geçtiği açıklandı. Togg’un öncelikle Türkiye’de piyasaya sürüleceği, ardından İtalya, Almanya, Fransa, İspanya ve İsveç’te çıkacağı açıklandı. Bu ülkeler arasına yenilerinin katılabileceği de öğrenildi.

Diğer Haberler