Türk SİHA'ları yine manşetleri süsledi! İngilizler Bayraktar'ın sözleriyle servis etti

Bayraktar TB2, İngiltere'de yine manşetlere konu oldu. The Telegraph'a konuşan Selçuk Bayraktar "O zamanlar böyle bir dünya markası olacak bir teknoloji şirketinin Türkiye'den çıkacağını kimse düşünmemişti." dedi.

Tüm dünyaya kendini ispatlayan Türk SİHA ve İHA'ları yabancı ülkelerin manşetlerini süslemeye devam ediyor. İngiliz The Telegraph Gazetesi'ne konuşan BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, "O zamanlar böyle bir dünya markası olacak bir teknoloji şirketinin Türkiye'den çıkacağını kimse düşünmemişti." ifadelerini kullandı.

SİHA ve İHA'ların üretildiği fabrikaya gelen gazetenin Rusya muhabiri Natalya Vasilyeva, "İstanbul'da sıkı korunan bir fabrikada işçiler Bayraktar TB2 insansız hava aracının göbeğine parçalar takıyorlar." diyerek ilk izlenimlerini aktardı.

Vasilyeva makalesinde Türkiye'de üretilen insansız hava araçlarının Rusya ve Ukrayna arasında süren savaşta Ukrayna ordusuna yaptığı katkıları da anlattı.

TB2'YE BELLİ AÇILARDAN FOTOĞRAF ÇEKTİRİLDİ

BAYKAR'da sıkı güvenlik önlemleri alındığı için The Telegraph'ın fotoğrafçısının TB2'yi yalnızca belirli, açık olmayan bir açıdan fotoğrafladığı cep telefonlarının da casus yazılımlar olup olmadığını anlayabilmek için incelendiği belirtildi.

Yapılan söyleşide Selçuk Bayraktar "O zamanlar böyle bir dünya markası olacak bir teknoloji şirketinin Türkiye'den çıkacağını kimse düşünmemişti." ifadelerini kullandı.

Selçuk Bayraktar, drone yapmanın kâr değil, "Ulusumuzu bağımsız ve güçlü kılmak için, Türkiye için yüksek teknolojili havacılığı geliştirmek" amacıyla üretildiğini de sözlerine ekledi.

Gazete, Bayraktar'ın işlerin her zaman başında durduğunun ve adeta fabrikada yaşadığının da altını çiziyor.

Makalede, TB2 insansız hava araçlarının Azerbaycan'ın 2020'de Ermeni güçlerini yenilgiye uğratmasının da anahtarı olduğunu ve Dağlık Karabağ'ın ayrılıkçı yerleşim bölgesi üzerinde uzun süredir devam eden ihtilafın alevlenmesine son verdiği de anlatıldı.

Diğer Haberler