Türkiye’nin Göz Bebeği Göreve Başlıyor!

Türkiye’nin göz bebeği vazifeye başlıyor!
Milli imkân ve kabiliyetlerle imal edilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini de taşıyan Ufuk Korveti 14 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı beklenilen merasimle teslim edilecek. Gemi, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dahil 45 gün kesintisiz seyir yaparak milli güvenliğe yönelik tehditleri hemen belirleme edebilecek.

Test ve Eğitim Gemisi Ufuk (A-591), 14 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı beklenilen merasimle teslim edilecek.

Kendi muhabere gemilerini yapabilen az sayıdaki ülkeden biri durumuna gelen Türkiye, deniz gücünü artırma yönündeki çabalarını sürdürüyor.
Bu kapsamda, Türk savunma sanayisinin son dehemmiyetde inşa ettiği bir deniz platformu daha emniyet güçlerinin hizmetine giriyor. Test ve Eğitim Gemisi Ufuk amacıyla inşa edildiği İstanbul Denizcilik Tersanesi’nde 14 Ocak’ta merasim düzenlenecek. Törene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımı bekleniyor.

MİLGEM Projesi’nde ilk 4 gemiden sonra kritik bir halkayı oluşturan, aynı tekne formu üstüne inşa edilen gemi, gene Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı merasimle 9 Şubat 2019’da denize indirilmişti.
99,5 metre boyu, 14,4 metre azami genişliği, 2 bin 400 ton deplasmanı ve 3,6 metre su çekimiyle Deniz Kuvvetleri filosuna katılacak Ufuk Korveti’ne 10 tonluk bir helikopter iniş yapabilecek.
STM ana yükleniciliğinde inşa edilen Ufuk Korveti’nin komuta kontrol, elektronik sistemler ve test eğitim sistem donanımları ASELSAN yönünden sağlandı.

Korvet, milli imkân ve kabiliyetlerle imal edilen Türkiye’nin ilk istihbarat gemisi olma özelliğini taşıyor.
Böylece dünyada pek az ülkenin sahip bulunduğu bir teknoloji Ufuk Korveti ile bundan sonra Türkiye’nin de tüketimine sunulmuş oldu.

Ufuk Korveti, ağır iklim ve deniz şartlarında, uluslararası sular dahil 45 gün kesintisiz seyir yaparak milli güvenliğe yönelik tehditleri hemen belirleme edebilecek.
Önleyici istihbaratın, bilhassa sinyal istihbaratının ehemmiyet kazandığı bugünün aleminde Ufuk Korveti, çok büyük bir boşluğu dolduracak. Korvet, Türkiye’nin denizlerde gören gözü, duyan kulağı olacak.

Diğer Haberler