Türkiye'ye dönüp fabrika kurdu... Şimdi 13 ülkeye ihracat yapıyor

Almanya’dan gelip Türkiye’de metal fabrikası kuran iş insanı Ayhan Kömeç, 135 çalışanıyla 13 ülkeye ihracat yapmanın gururunu yaşıyor. Kömeç, 15 yaşında ailesiyle Almanya’ya gitti. Yüksek makine mühendisliği eğitimini tamamladıktan sonra iş yaşamına atılan Kömeç, bir süre şantiye şefliği yaptı. Daha sonra kendi işini kurmaya karar veren Kömeç, 2001 senesinde Almanya’da şirket kurarak endüstriyel montaj işleri, makine montajı, metal işleri yapmaya başladı. Kömeç, 2008 senesinde Türkiye’ye yatırım yapmaya karar vererek Kastamonu Organize Sanayi Bölgesi’nde metal fabrikası kurdu.

Fabrika kazanları, makine parçaları, çelik konstrüksiyon ürünleri üretilen fabrikada 135 kişiye istihdam sağlamakta olan Kömeç, üretiminin yüzde 95’ini 13 ülkeye ihraç ediyor. Ayhan Kömeç, AA muhabirine, Almanya’da inşaatlarda kalıpçı ustası olarak çalışan babasının desteği ile eğitimini tamamladığını ve kendi işini kurduğunu belirtti. Türkiye’de akrabalarının önerisi üzerine yatırıma karar verdiğini anlatan Kömeç, ilk aşamada ihracat gibi bir hedefi bulunmayan fabrikanın kısa bir süre içinde büyüdüğünü, üretiminin tamamına yakınını ihracat pazarına yapar hale geldiğini ifade etti.

Tesiste şu an için Rusya’daki bir kimya tesisinin tanklarını tamamladıklarını, Uruguay’da bulunan dünyanın en büyük kağıt fabrikasının prosesleri için çalışma başlattıklarını söyleyen Kömeç, şöyle konuştu:

“Rusya ve Uruguay’ın beraberinde Almanya, Polonya, Çekya, Bulgaristan, Avusturya, Macaristan, Romanya, Güney Afrika, Dubai, Katar ve Çin’e satış yaptık. Geçen yıl 50 000 000 lira dolayında bir ihracatımız oldu. Bu yıl için de 150 000 000 liranın üstünde rakamı imzaladık. İhracatımızın bu sene 200 000 000 lirayı aşacağını düşünüyorum. Metalden makine parçalarından tutun, çelik konstrüksiyon ve her çeşit proses işlerini yapıyoruz, bunların montajını da yapıyoruz. İhracatımızı katlayarak artırmayı amaçlıyoruz.”

Diğer Haberler